Viljatusprobleemidega mees: viga oli minus

Dr Margus Punab ja Olaf Suuder

FOTO: Marion Pettai / Kanal 2

Nüüdseks kahe lapse isa rääkis saates «Tohter Olaf», et pidas oma tervist suurepäraseks ega osanud kahtlustadagi, et tal on probleeme viljatusega.

Seekordses saates rääkis oma loo Oliver, kel selja taga kolm abielu, vahendab kliinik.ee. Tema lugu sai alguse siis, kui esimese abikaasaga lapsi sooviti. Kahe aasta jooksul aga midagi ei juhtunud. Oodatud last ei tulnud ka teises ega kolmandas abielus.

Mees pidas enda tervist suurepäraseks ega osanud midagi kahtlustada. Katse last saada ebaõnnestus ka neljanda naisega. Ühel hommikul palus naine mehel pöörduda meestearsti poole. Analüüside tulemused olid mehe jaoks jahmatavad: sperma kogus oli väike ning uuringust selgus, et probleemi põhjus oli geneetiline. Sugurakud olid mehel olemas ning naisele tehti kunstlik viljastamine – mees saab olla laste bioloogiline isa.

Dr. Margus Punabi sõnul võivad viljatust põhjustada mitmed tegurid. Üks on geneetilised haigused ning üsasisene kasvukeskkond – näiteks raseda naise suitsetamine vähendab sündiva poeglapse viljakust umbes 20%. Olulised tegurid on ka mehe elustiil: nii suitsetamisel kui unepuudusel on oma mõju. Samuti soodustavad viljatust erinevad haigused nagu munandi laskumishäired või munandikoti veenilaiendid. Dr. Punab toob välja ka suurima probleemi - sugutrakti põletikud.