«Tohter Olaf»: kuidas oma rindu kontrollida?

FOTO: Kanal 2

Rinnavähk ei küsi vanust – seetõttu on oluline oma rindu aeg-ajalt kontrollida. Kuidas seda teha? Saates «Tohter Olaf» andis nõu kirurg-onkoloog dr Riina Kütner.

Eestis diagnoositakse igal aastal ligi 600 uut rinnavähi juhtu, vahendab kliinik.ee. Üle 30 protsendi rinnavähkidest on avastamise hetkel kaugelearenenud staadiumis. Kindlat põhjust, miks naised rinnavähki haigestuvad, pole. Haigestumine terves maailmas on tõusvas joones, mispärast oma osa võib olla siin muutunud elustiilil ja väliskeskkonnal. Haigestuda võivad nii üle 60-aastased, kõige noorem haigestunud patsient on dr Kütneril olnud 24-aastane.

Rindu tuleks kontrollida igal kuul samal ajal - umbes nädal kuni kaks pärast menstruatsiooni algust. See, et rinnad on sageli ebasümmeetrilised, on täiesti normaalne. Siiski tasub muutusi oma rindades märgata. Kuidas seda teha, õpetas Põhja-Eesti Regionaalhaigla kirurg-onkoloog, rinnavähi multidistsiplinaarse töögrupi juht, doktor Riina Kütner.

Kuidas oma rindu kontrollida?

Naistel, kes varem oma rindu pole kontrollinud, võib see algul lihtsam olla lamades. Püsti olles võib aga teise käega rinda alt kergelt toetada, samal ajal kui esimese käega rindu läbi kombatakse. Teise kuni neljanda sõrme otstega tuleb teha rinnal ringikujulisi liigutusi, surudes näärmekude vastu rindkere.

Millised on ohumärgid?

1.Sõlmed ja tihendeid rinnas

2. Muutused rinna kujus, suuruses või nahavärvis

3. Rinnanibu või naha sissetõmme

4. Eritis rinnanibust

5. Valu või ebamugavustunne rinnas

6. Suurenenud kaenlaalused lümfisõlmed.