Toitumisnõustaja soovitab: lehtkapsa ja sidruniga gripi vastu

Linda Pärn
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Katri Merisalu
Katri Merisalu Foto: Erakogu

Rimi toitumisnõustaja Katri Merisalu soovitab gripi ennetamiseks pöörata erilist tähelepanu neile köögi- ja puuviljadele, mis sisaldavad ohtralt C-vitamiini. Just C-vitamiin on üks parimaid immuunsussüsteemi tugevdajaid. Tõeliselt võimsad C-vitamiini pommid on lehtkapsas ja sidrun.

«Kõige rohkem sisaldavad C-vitamiini sidrun, lehtkapsas, paprika, tomat ning kapsas,» märkis Katri Merisalu. «Näiteks sajagrammises värske- või hapukapsa portsjonis on C-vitamiini peaaegu sama palju kui suures sidrunis, spargel- ja lehtkapsas koguni kaks korda rohkem. Lihtne on teha maitsev salat lehtsalatist või rukolast ning pigistada sinna peale sidrunimahla – see on üks parimaid kooslusi immuunsussüsteemi tugevdamiseks.»

Lehtkapsa lehed on vitamiinidest pungil, olles toidugurmaanide ja tervisesõprade eriline lemmik. Lehtkapsast on kasvatatud üle 2000 aasta ning seda tarbiti juba Vana-Kreekas. Katri Merisalu tõi välja, et lisaks C-vitamiinile on lehtkapsal ka palju teisi häid omadusi – lehtkapsas leiduvad oomega-3-rasvhapped, kiudained, kaalium ning B6-vitamiin on head südame tervisele. «See erakordselt vitamiinirikas salatiline on juba väga populaarne paljudes Euroopa riikides. Kuna lehtkapsast tarbitakse eelkõige töödeldult, siis üks hea võimalus on teha lehtkapsa lehtedest tervislikke ja maitsvaid krõpse,» rääkis Merisalu.

Külmetuse sümptomite ilmnemisel soovitab Merisalu juua erinevaid taimeteesid – hästi mõjub näiteks ingveritee, kuid proovida võiks ka sidrunimahla sooja vee ja meega. Haigusest aitab taastuda ise keedetud puljongiga rammus kanasupp.

«Loomulikult tuleb tervislikku toitumist jälgida kogu aeg – et menüü oleks mitmekesine ning sisaldaks organismile kasulikke toitaineid. Kindlasti võiks süüa vähemalt 5 portsjonit köögi- ja puuvilju päevas. Kui organismi eest on hoolitsetud pikaajaliselt, siis on see tugevam ka erinevate viiruste vastu. Unustada ei tohi igapäevast värskes õhus viibimist ning korralikku ööund,» lisas Merisalu. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles