L, 19.09.2020

Lapsed saavad karastusjookidest und segava kofeiinilaksu

FOTO: SCANPIX

Ühe USA linna lastekliinikus läbiviidud väikesemahulise uuringu kohaselt tarbivad alla 12-aastased lapsed igapäevaselt kofeiini sedavõrd suures koguses, et see võib häirida nende unerütmi.

Peamiseks kofeiiniallikaks osutusid seda ainet sisaldavad karastusjoogid, näiteks Coca-Cola, vahendab kliinik.ee NY Timesi.

Uuringus osalenud 228 lapsest tarbis kofeiini peaaegu kolm neljandikku. Lapsed vanuses 5–7 eluaastat said päevas keskmiselt 52 milligrammi ja lapsed vanuses 8–12 eluaastat 109 milligrammi kofeiini, millest viimane võrdub tassitäie filtrikohviga.

Kofeiin on diureetik ja uurimuse eesmärk oli teha kindlaks, kas selle tarbimine mõjutab voodimärgamist. Selline oletus ei leidnud aga kinnitust: lastel, kes said kofeiini, ei olnud suurema tõenäosusega voodimärgamisprobleemi kui nendel, kes kofeiini ei saanud.

Kuid hoopis teine lugu oli unega. Kofeiini tarbivad lapsed magasid keskmiselt pisut vähem kui USA haiguste tõrje- ja ennetuskeskus vastavate vanuserühmade puhul soovitab.

Teadlased rõhutasid, et 16. detsembril avaldatud uurimistulemused ei tõesta, et lühema uneaja põhjuseks oli kofeiin, ja lisasid, et kasutatud andmeid võisid mõjutada mäletamisvead.

Siiski märkis uurimuse juhtautor ja Nebraska ülikooli psühholoogiaprofessor William J. Warzaka, et lastel ei ole vajadust kofeiini järele ning selle tarbimist tuleks sellises vanuses üldse vältida.

«Kuid ärge pidage end halvaks vanemaks, kui lubate lapsele väljas vahel ühe koola,» lisas ta.