Valmistume jaaniks: kuldaväärt nipid kanaliha grillimiseks

FOTO: Vida Press

Grillimine on sõprade seltskonnas nauditav tegevus ning seda enam tuleks meeles pidada mõned nipid, kuidas broilerilihast valmistatud toodete välimine pind ei läheks kõrbema, sisu ei jääks tooreks ja liha ei kuivaks ära. 

Millisel kuumusel kanaliha grillida?

Parima tulemuse saavutad grillides kanaliha keskmisel kuumusel. Suure kuumuse puhul kipub kanaliha ära kõrbema ja seest tooreks jääma ning madala temperatuuri puhul on oht, et pika grillimise käigus kuivab kanaliha ära. Et ära hoida broileriliha kuivamist, jäta nahk küpsetamise ajal eemaldamata. Nii säilitad broileriliha loomuliku niiskuse.

Keskmise kuumuse saavutad siis, kui küttematerjal on lakanud leegiga põlemast, järelejäänud söed on hakanud ühtlaselt hõõguma ja süte pealispinnale on tekkinud õrn valge kiht. Grillresti ja süte vaheline kõrgus on parim ~10 cm juures.

Õige kuumuse saavutamist saad kontrollida ka käega – hoiad kätt 10 cm kõrgusel süte kohal 3–4 sekundit. Kui rohkem kuuma tõttu hoida ei suuda, siis on saavutatud õige grillimise kuumus.

Kana küpsetamise ajal grillil kasta liha marinaadikarbis või šašlõkiämbris oleva marinaadiga või mop-kastmetega. Nii lisad lihale intensiivsemat maitset, liha jääb mahlasem ega kuiva liigselt ära.

Kanaliha küpsetamisajad

Alustuseks tuleb kohe öelda, et täpset aega, kui kaua mingi kanatükk grillil küpseb, on peaaegu võimatu määrata. Grillimisel on väga palju faktoreid, mis mõjutavad liha küpsemise aega.

Esiteks sõltub küpsetamise kuumus teie käsutuses olevast grilli tüübist ning suurusest. Teiseks mõjutab küpsemisaega «lõkkematerjal» – söed, puit, gaas vms. Kolmandaks mõjutab küpsetamise aega liha paksus ja tüüp, liha kvaliteet ja see, millises grilli osas liha küpsetatakse.  

Võttes kõike eelnevat arvesse, annab allolev tabel ainult ligilähedased grillimisajad. Enne söömist proovi liha alati, et hinnata läbiküpsemise astet. Küpsetamise ajad tabelis annavad kogu selle lihatüki küpsemisaja grillil, kuid arvesta, et liha tuleb küpsetada kahelt poolt. Enamiku lihatükkide puhul piisab, kui keerata neid grillil ainult ühe korra. Väiksemate tükkide, näiteks šašlõkivarraste ja grillvorstide/toorvorstide puhul tagab sagedasem keeramine ühtlase küpsemise. Toidu küpsetamisel fooliumis tuleb arvestada pikema küpsemisajaga.

LIHA TÜÜP

KUUMUS

KÜPSETAMISAEG

Kanafilee

         keskmine

10 – 15 minutit

Kana poolkoivad

         keskmine

25 – 30 minutit

Kanatiivad, pooltiivad

         keskmine

ca 20 minutit

Kanašašlõkk

         keskmine

10 - 15  minutit

Kanalihast toorvorstid

         keskmine

ca 5 minutit

Nipid kanaliha grillimiseks

- Kanaliha küpseb ühtlasemalt, kui kanaliha jämedamasse otsa teha noaga mõned poolesentimeetrised sälgud. Näiteks broilerifilee või broilerikoiva jämedamasse kohta. Ära liiga usinalt ka lõigu, siin kehtib reegel, et pigem vähem kui rohkem (lihamahlad voolavad nii välja!).

- Kui tahad valminud broilerilihatükki jätta grillile sooja, paki see fooliumisse nii, et läikivam pool jääb sissepoole. Selliselt tõrjub foolium kuumust ja hoiab liha soojana.

- Hoia käepärast mittesüttivat ja joodavat vedelikku, millega saad summutada tekkivaid leeke. Kasutada sobib vett, veini, mahla jms. Kuid ole ettevaatlik, et tuld ära ei kustuta! Vastasel juhul alustad otsast peale.

- Grillimisel olgu kuumus pigem madal kui kõrge. Kõrbenud toitu pole võimalik päästa, kuid vähe kuuma saanud kanaliha saad täiendavalt küpsetada.

- Kanaliha grillimisel võib kasutada maitset täiendavaid ja mahlasust andvaid kastmeid ja õlisid. Kastmeid ja õlisid võid kasutada enne liha grillimist ja grillimise ajal. Näiteks grillimisõlid, mop-kastmed, erinevad glasuurid ning ka marinaadikarbis või šašlõkiämbris olev marinaad.

- Huvitavaid maitsenüansse saab lihale lisada ka sütele visatavate lepasuitsulaastudega, mida on soovitav eelnevalt vees leotada. Tulemuseks on mõnusalt suitsune aroom lihal. Jälgi vaid, et laastud süte peal põlema ei sütti.

- Kui kasutad broilerišašlõki või -kebabi küpsetamiseks puust bambusvardaid, siis leota neid ennem umbes tund aega külmas vees, et need grillimisel ei süttiks.