Ühelt poolt räägitakse palju, et tuleb abi otsida, sest see pole keeruline: ka perearstid saavad antidepressante välja kirjutada ja teraapiatesse suunata, depressioon on täitsa ravitav. Teisalt aga mõeldakse selles olukorras ikkagi tihti ka nii, et küll ma saan ise hakkama. Et võib-olla polegi depressioon, on lihtsalt tõsisem iseloom või stressirohkem aeg. Et ümberkaudsed inimesed on ju veel rohkem mossis ja väsinud. Hirm endasse vaadata ja lootus ise toime tulla on inimlikult mõistetav, kui aga depressiooni põdeval inimesel on laps, mõjutab vanema seisund – kui sellega mitte tegeleda - väga tõsiselt ka teda, ohus on kogu pere heaolu.
Lapsevanemana depressioonis olla on topeltraske. Enamik vanemaid teavad ju suurepäraselt, et nad peaksid andma lastele palju armastust, olema eeskujuks, pöörama lastele tähelepanu, nendega tegelema, koolitöid kontrollima ja lasteaiariideid valmis panema. Aga juba beebide emotsionaalsetele vajadustele vastamine, nende rääkimine, pilkkontakti hoidmine ja kõige lihtsam mängimine võib aga olla tohutult keeruline, kui ollakse ise sügavas masenduses. Samas on see aluseks turvalise kiindumussuhte tekkimisele ja milliseks see kujuneb, mõjutab oluliselt lapse lähisuhteid tulevikus. Depressiivne vanem võib olla lastega mõnikord väga lubav – sest pole jaksugi reegleid kehtestada – teinekorda aga vaat et autoritaarsuseni kriitiline ja nõudlik. Kui sellises seisus vanem saab aru, kuidas tema meeleolu lapsele mõjub, võib tema masendus süütunnete tõttu veelgi suureneda.
Lapsele võib vanema depressioon olla hirmutav. Ta ei mõista, miks ema või isa on ilma selge põhjuseta nii negatiivne – väsinud, pisarais, vihane, ärev, ükskõikne, ebakindel – või käitub kord nii, kord naa. Lastel on sellistel puhkudel komme hakata süüdistama ennast ja mõelda, et nemad teevad vanema elu raskeks ja tuju pahaks. Kui kehvas tujus lapsevanem korrakski midagi sellist ka ütleb («kui sa paremini õpiks / sõna kuulaks / käituks / pingutaks, siis poleks mul nii raske»), on kindel, et lapse vaimne tervis on samuti löögi all. Ta saab sõnumi, et ta on halb laps, teeb oma kõige kallima inimese elu raskeks. Kui selline seisund jätkub pikemalt, võib lapsele enesesüüdistamine pikkadeks aastateks külge jääda ja lisaks, lootusetust tundes ja vanema depressioonist kantud käitumist normaalsena nähes, hakkab ta ka ise käituma depressiivse vanema moodi.
Ravimata depressiooni korral võivad muutuda keeruliseks kõige lihtsamadki vanemaks olemise tegevused, nagu söögitegemine ja koristamine. Lapsel pole kodus enam mõnus. Eelkõige titade ja väikelaste puhul võib ohtu sattuda ka nende turvalisus – ikka vanema tähelepanematuse tõttu. Ühel hetkel õpib laps ise enda eest hoolitsema ja ka vanema emotsioonide eest endasse tõmbuma, ehitab enda ümber müüri. Suhted võivad minna tagurpidi – laps hakkab oma vanema eest hoolitsema, tema pärast muretsema. Ta peab kiiresti täiskasvanuks saama ja võtma vastutust oluliselt rohkem kui eakohane, samas on nad madala enesehinnanguga, üksildased ja murelikud.