Piinlik probleem: kõõmaga kimpus

Marina Lohk
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: SCANPIX

Kõõm on dermatoloogilistest probleemidest üks levinumaid. Kuigi täpne tekkepõhjus on teadmata ja kõõma ei saa päriselt välja ravida, on võimalusi, kuidas kõõma kontrolli all hoida ja edukalt ravida.

Naharakud on pidevas uuenemises. Kõõma teke tähendab seda, et rakud uuenevad kiiremini ning surnud rakud on seetõttu märgatavamad, vahendab kliinik.ee.

Viljandi haigla dermatoveneroloog Marge Tampere võtab ajakirjas «Tervis apteegist» lühidalt kokku, et kõõm väljendub liigse hulga surnud naharakkudena peanahal ning tekib sügelus ja ebameeldiv hallikas-valge helbeline ketendus.

«Kõõma tõenäoliseks põhjuseks peetakse pärmseent Pityrosporum ovale. Seen kuulub normaalse mikrofloora hulka ja enamasti probleeme ei tekita, kuid mõnedel inimestel hakkab jõudsalt paljunema, põhjustades peanaha ärrituse ja kõõma,» selgitab arst.

Täpsed põhjused, mis kutsuvad esile pärmseente paljunemist ja kõõma korduvat teket, on Tampere sõnul teadmata. Tihti peetakse kõõma põhjuseks peanaha tihedat kokkupuudet ekstreemsete temperatuuridega.

Võimalikud soodustavad faktorid:
-        suurenenud rasuproduktsioon,
-        hormonaalsed häired,
-        stress,
-        liiga harv juuste pesemine,
-        haigestumine,
-        neoroloogilised haigused (Parkinsoni tõbi),
-        immuunsuse langus (AIDS),
-        pärilikkus,
-        ilmastiku ja keskkonna mõjud.

Kõõm võib olla krooniline või tekkida mõne konkreetse ärritaja tõttu.
Kõõma saab edukalt ravida ja õigete ravivahenditega kontrolli all hoida, kuid päris välja ravida kahjuks mitte.

«Kergetel juhtudel piisab sagedasest – see on siis igapäevasest – pesemisest, mis vähendab naha rasusust ja ketendust. Raskematel juhtudel peab kasutama ravivate toimeainetega šampoone ja losjoone. Ravi tuleb korrata haigustunnuste taastekkel,» selgitab Tampere.

Kõõmašampoonide toimeained on erinevad - kui üks toode sulle ei sobi, varu kannatust ning proovi teist. 

Tampere soovitab arsti poole pöörduda siis, kui käsimüügi vahenditega kõõm üldse ei taandu või kaasub tugev sügelus ja peanaha põletik.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles