Vaesed lapsed. Õnn, et meie peres selliseid probleeme pole. Samas pole see ime, kui nad sellist jama söövad. Assma on mõlemale lapsele kaasa pannud suure kotitäie vahukomme, kartulikrõpsud ja maasikamaitselise piima-kõrrejoogi (mis pole isegi piim, vaid piimapulbrist ning lõhna- ja maitseainetest tehtud vedelik). Loen koostisosi ja mõtlen õudusega – kõik on keemia. See pole toit, vaid mürk. Meie kodus selliseid asju ei leidu ning Hannal ja Rolandil ma neid süüa ei luba. Pean tervislikku toitumist väga oluliseks ja poes sisseoste tehes püüan ka lastele õpetada pakutavat kriitiliselt hindama ja hoiduma sellest, mis kehale (ja tervisele) hea pole. Ilusate värviliste pakendite taga ei pruugi sisu sugugi sama hea olla... Öö möödub õnneks suhteliselt rahulikult ja saadan hommikul kõik kolm last kooli. Kuulen õpetajate ja teiste lastevanemate käest, et Khamzal on ka koolis suuri probleeme. Ta on väga püsimatu ja edasijõudmisega on raskusi. Kooli juhtkond soovib teda parema meelega saata mõnda erikooli, kus õpivad erivajadustega lapsed, kuid Assma on sellele seni väga vastu olnud. Ta ütleb, et poiss on ainult natuke temperamentne, kuid see läheb kasvades üle... Ma ei tea, kas ta mõtleb seda tõsiselt või lihtsalt soovib niimoodi uskuda.
Järgmisel kohtumisel püüan Assmale diplomaatiliselt rääkida tervislikest eluviisidest ja meie pere toiduvalikutest. Näiteks toon, miks ma oma lastele igasuguseid maiustusi ei osta ja eelistan teha sisseostud ökopoest. Sellest pole kuigi palju kasu. Assma hakkab kurtma, et lapsed lihtsalt vajavad magusat ja temal pole südant neile midagi keelata. Ökotoit on palju kallim, ta ei jõua iial kõike sealt osta. Tahaksin talle öelda, et jätku lihtsalt ebavajalik kraam välja ja selle asemel saab juba päris palju asju ökopoest. Lastel on parem tervis ja ära jäävad ka kulutused ravimitele. Igaks juhuks jätan viimase lisamata. Saan aru, et mõned inimesed pole valmis vastutama ega tunnistama seoseid tervise, eluviisi ja toiduvalikute vahel. Assma lausa ägestub ja ütleb, et teeb enamiku toite ise ja poes müüdav on ju kontrollitud. Selliseid asju, mis kahjulikud on, ei tohiks ju müüagi! Assma käib väga tihti lastega arstide juures. Ta usub arste, kes ütlevad, et tema lastel ongi kaasasündinud nõrgem tervis ning selle vastu aitab vaid meditsiin. Selle peale vajub mu suu kinni ja ma ei oskagi enam midagi kosta.
...Tasapisi meie suhted jahenevad, sest ma ei jaksa kogu aeg ja nii palju suhelda. Märkan, et olen hakanud Assmat vältima ning otsin põhjendusi temaga (ja ta lastega) mitte kokku saada. Ka telefoni lülitan päeva ajal välja või «kaotan» meelega ära. Näiteks helistab ta mulle ja on paanikas, miks ma telefoni vastu ei võta, tal on vaja väga minuga rääkida. Panen end parajasti riidesse, et Rolandile lasteaeda vastu minna. Selgub probleem – kodus said Pampersid otsa ja tal ei ole Khaledile enam midagi alla panna. See «väike tibu» on kasvult Rolandist suurem. Ta küsib, kas saaksin majaperemehelt korraks autot laenata, et temaga Vaihingeni poodi sõita, või saan ise korraks linnas ära käia. Ta mees tuleb alles hilja õhtul ja poodi minna ei jõua. Olen sellise jutu peale täiesti pahviks löödud, kuid püüan väliselt rahulikuks jääda. Vastan viisakalt, et minu arvates ei vajagi nii suur laps enam Pamperseid. Ja teiseks pole mul eriti aega, sest plaanisin täna midagi muud teha. Ta on solvunud ja kõne katkeb...
See oli katkend kirjastuse Petrone Print raamatust «Minu Saksamaa».