Tahad uuel aastal vähem juua? 5 soovitust, kuidas alkoholi tarbimist vähendada

FOTO: Volodymyr Melnyk / PantherMedia / Scanpix

Kui tunned, et kuiv jaanuar ei ole päris sinule, aga soovid siiski oma alkoholi tarbimisharjumusi muuta, leiad siit viis head soovitust. 

1. Leia põhjus «miks?»

Esimene oluline samm muutuste puhul on aru saada, miks muutuda tuleks. «Üks praktiline nipp, et alkoholi tarbimist vähendada, on võtta aega ja mõelda, milline roll alkoholil sinu elus on. Kui sellest aru saad, oskad abivahendeid otsida,» selgitab psühholoog Mahlet Endale.

Kirjanik ja toimetaja Irina Gonzalez räägib, et tema avastas enda puhul kaks põhjust joomiseks: lõbusad sotsiaalsed üritused, nagu näiteks õhtusöök sõpradega või kohting, ja teisel juhul soov midagi «parandada», näiteks pärast stressirohket tööpäeva.

Naise sõnul oli just viimane põhjuseks midagi ette võtta. «Kui sinagi loodad alkoholile, et ta sind aitaks, mõtle sellele. Proovi aru saada, mida sa püüad alkoholiga asendada. Kas see aitab sul lõõgastuda? Oled sa rohkem avatud? Ma ütleks, et enamik inimesi peaksid töötama sellega, mis on puudu, selle asemel, et alkoholist abi otsida,» räägib Gonzales.

2. Otsi abi

Kui oled leidnud põhjuse, on aeg otsida abi oma spetsiifilistele muredele. Aja jooksul on võimalik leida alkoholile tervislikumad alternatiivid. Küll aga ei pea sa seda üksi tegema. Võid abi saamiseks pöörduda professionaalide poole ja konsulteerida näiteks terapeudiga.

3. Leia endale uus hobi

Kui otsustad vähem suhelda sõpradega, kes pole toetavad, võid end esialgu üksikuna tunda. «Kui oled üksik, proovi leida tegevusi, mis annavad võimaluse uute inimestega kohtuda. Võta iga inimest kui tugivõrgustikku,» soovitab käitumisteaduste ekspert Clarissa Silva.

Kui sul on toetavad lähedased, kasuta nende abi. Võimsast tugivõrgustikust võib palju abi olla. 

4. Tee sporti

Sportimine mõjub vaimsele tervisele väga hästi. «On oluline aru saada, kui palju toitumine ja treening vaimset tervist mõjutavad. Alusta treeningutega,» soovitab Melchor. Liigutamine aitab emotsioonidega paremini toime tulla, vabaneda vihast ja ennast oma kehas hästi tunda.

5. Vähenda alkoholi tarbimist samm-sammult

Kui tunned, et sul ei ole otseselt sõltuvust, tuleks alkoholi tarbimist vähendada samm-sammult. Keelates hoobilt kogu alkoholi, võid hiljem sellega liialdada. Sea endale piirangud esmalt klaaside kaupa ja siis juba päeva, nädala ja kuu kaupa.

Hea moodus alustamiseks on vahetada iga teine jook millegi alkoholivaba vastu, valides näiteks gaseeritud vee või alkoholivaba kokteili, soovitab HuffPost.