E, 28.09.2020

Allavõtmine: 4 nippi, kuidas harjutada end uue toitumiskavaga

FOTO: Shutterstock

Sul ei oleks midagi selle vastu, kui oleksid paar kilo kergem? Ent piisab juba väikseimastki ebaedust, kui kaob algne entusiasm ja langed vanasse mustrisse tagasi? Siiski saab ka teisiti!

Edukaks kaalulangetuseks tuleb toitumisharjumused pikaajaliselt ümber kujundada. InStyle kirjutab, kuidas seda kõige paremini teha.

1. Lase lahti ja hakka täiesti algusest peale

Kui tihti on sul üleminek uuele toitumiskavale metsa läinud? Kahtlused ja kartused, et nagunii ei pea vastu, aga ka etteheited iseendale üksnes pidurdavad.

Pidevad negatiivsed mõtted meist endast sillutavad teed järgmiste negatiivsete mõtete ja uskumusteni, näiteks nagu «ma ei saa nagunii hakkama».

Nüüdsest alates lase vanad tunded vabaks — olgu või kaheksandat korda! —, klopi põlved tolmust puhtaks ja alusta puhtalt lehelt! 

2. Õpi oma sisemist häält kuulama

Kui mõtled terve päeva vaid sellele, mida sa EI tohi, siis on see lihtsalt kurnav. Su keha hakkab vastureaktsioonina  endast juba varsti näljaatakkidega märku andma (eriti kiirdieetide puhul). Sellega, et sina oma keha sellisel määral survestad, teeb tema omakorda sinu elu raskeks.

Asi pole absoluutses loobumises, vaid selles, et sa sööksid seda, mis teeb sulle ja su kehale tõesti head.

3. Söö aeglaselt ja tähelepanelikult

Stressirohke argipäev ei jäta sageli söömiseks aega. Selles aga iva just ongi: see aeg tuleb leida. Kui su eesmärgiks on kaalu langetada, siis on ülitähtis aeg maha võtta ja tähelepanelikult süüa. Proovi endale see külge harjutada: söö aeglasemalt, tunneta koostisaineid ja rõõmusta oma maitsemeele üle. Vahepeal tee veel pause, mitte ära neela kõike korraga alla. Tunned, kuidas aegamööda saab kõht täis? Tunneta teadlikult oma kehareaktsioone ja söö ainult niikaua, kuni sul tõesti on veel nälg.

4. Küsi endalt: kust tuleb söögiimpulss tegelikult?

Seda impulssi, et pead kohe midagi süüa saama, tasub lähemalt uurida. Kas ma olen hetkel kurb, vihane või on kõigest kõrini? Kas ma tahan šokolaadiga end negatiivsest olukorrast eemale juhtida? Kui sa hammustad sellest käitumismustrist läbi, siis võid algust teha hoopis teiste harjumuste treenimisega. Näiteks jalutama minna või väikse joogaseansi teha.

Oma mõtete sortimine ja tegelike impulsside tõelise põhjuse leidmine aitab sul emotsionaalset tasakaalu leida. Nii hakkad vahet tegema, mida tähendab lihtsalt suur soov süüa ja mida tõeline näljatunne.