L, 26.09.2020

Miks kannab teine jõulupüha teatud riikides nime Boxing Day ja kas see tähendab poksimist?

Poodlejad seisavad Oxfordis Boxing Day järjekorras, lootes magusaid allahindlusi

FOTO: SWNSPaul Davey/Scanpix

Täna on meil teine jõulupüha, mida me tähistame rahulikult kodus. Kuid on riike, kus see kannab nime Boxing Day ning tegemist on suure poodlemispeoga. Miks see nii on?

Boxing Day tähendus ei tule sugugi sõnast poksima, selle juured pärinevad sootuks mujalt. 19. sajandil oli tegemist pühadejärgse ajaga, mil rikkad pakkisid karpidesse kingitusi neile, kes polnud nii õnnistatud. Kinke jagati traditsiooniliselt vaestele ja teenijatele.

Sel päeval said kingitusi ka jooksupoisid ja postiljonid ning teenijarahvale anti vaba päev, et nood saaksid viimaks ka oma perega jõule tähistada. Rolli on mänginud ka kirikud, kes kogusid raha ning andsid seda hädasolijatele.

Boxing Day on olnud Suurbritannias riigipüha alates aastast 1871, kuid kui see on laupäeval, saavad inimesed ka järgneva esmaspäeva vabaks. Kui püha satub pühapäevale, siis lisandub ka teisipäevane vaba päev.

On palju riike, kus tänane on riigipüha ja vaba päev, kuid Boxing Day nime kannab see vaid endistes Suurbritannia impeeriumi riikides, näiteks Hong Kongis, Austraalias, Uus-Meremaal, Kanadas, Nigeerias, Trinidadis ja Tobagos, Singapuris, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Bermuudal. Paljudes neis riikides on tegemist poodlemispäevaga, kuna just täna algavad suured pühadejärgsed allahindlused.

On ka riike, kus tänane on riigipüha, millel on religioossem tähendus, näiteks Rumeenia, Ungari, Saksamaa, Poola, Holland, Tšehhi ja Skandinaavia riigid. Iirimaal ja Kataloonias tähistatakse tänast Püha Stefanuse päevana.

Eesti rahvakalendris olid jõulud tähtsaimad pühad, mis algasid pööripäevaga ning lõppesid mõni päev pärast uusaastat. Pärast taasiseseisvumist on 25. ja 26. detsember ehk esimene ja teine jõulupüha riigipühad, jõululaupäev on riigipüha alates 2005. aastast. 26. detsembrit on meilgi tähistatud esimärter Stefanose mälestuspäevana, 27. detsember ehk kolmas jõulupüha on apostel Johannese päev.