L, 26.09.2020

8 soovitust, kuidas korterikaaslasega tõhusalt kodurahu säilitada

FOTO: Shutterstock

Vihastasid selle peale, et korterikaaslane sõi külmkapist sinu jäätise ära? Või ei suuda sa kodus olles enam tema hingamistki taluda? Väike paus! Anname mõned nõuanded, mis aitavad sul oma korterikaaslastega ehk veidi paremini kodurahu säilitada.

Olgem ausad - ideaalset ning tülidest vaba kooselu ei ole päriselt olemas. Kui te just ei veeda oma päevi üheskoos nahkhiirte moodi rippudes ning vegeteerides. Paratamatult tekib koos elades nii mõnelgi korral tunne, et tahaks üksteist uksest välja lükata või mingi esemega visata. Selleks, et pingelist õhkkonda natukene leevendada, on olemas vägagi loogilised nipid, vahendab veebiportaal Foxnews.

Raha, raha, raha

Korterikaaslasega kokku kolides seisate silmitsi erinevate tüüpiliste küsimustega: kes saab endale suurema magamistoa, kelle sõna jääb rohkem peale ning kui palju peavad mõlemad üüri maksma?

«Kirjutage paberile täpselt üles, kes ning kui palju üüri eest maksab,» soovitab kliiniline psühholoog Patricia Farrell.

Veenduge, et mõlemale pandud kohustused on teile jõukohased, et vältida «mul ei ole sel kuul üüri maksmiseks piisavalt raha» olukordi. Te ei soovi ometi, et tekiks olukord, mil kumbki teist peaks maksma palju rohkem, kui on oma eelarvest üüri jaoks arvestanud? Ära tunne end halvasti, kui mõnes küsimuses kahtled. Rääkige kõik omavahel läbi, sest ainult see aitab teil tulevikus potentsiaalseid tüliolukordi vältida.

Kui korterikaaslane vastab paljudele sulle olulistele tingimustele «ei», tuleks sul tõsisemalt mõelda, kas ta siiski on inimene, kellega saad korterit jagada.

«Külmkapi õigused»

Isegi parimate sõprade puhul on see olnud väga suur tõrvatilk meepotis. Selleks, et vältida üksteise toidu ära söömist, tuleks teil külmkapis riiulid sõbralikult ära jaotada.

«Jagage kaaslasega külmkapi osad ära - ühele poole pange sinu toiduained, teisele poole tema omad ning jätke üks osa ühiselt kasutatavate asjade jaoks,» soovitab psühholoog Jaenette Raymond.

Seejärel leppige kokku külmkapi koristusajad ning koristage seda koos vastavalt vajadusele iga kolme kuni kuue kuu tagant. «See aitab teil vältida üksteise toidu ära söömist ning jätab teile võrsed õigused ja ka kohustused külmkapi kasutamises,» lisab Raymond.

Ööbivad külalised

Sinu kaaslase sõbrad peatuvad teie kodus pikema perioodi vältel, ent ei aita teil samal ajal  ei üüri maksta ega koristada? Aeg on see käsile võtta!

«Lühikesed sõprade külastamised, millega kaasneb nende ööseks jäämine, on täiesti normaalne nähtus. Kui aga mõni neist on teie juurde jäänud näiteks nädalateks, siis pigem on tegu «ajutise» puuküürnikuga,» sõnab Farrell.

Kui tegemist on sõbraga, kes peatub teie kodus pikema aja vältel, oleks mõistlik tutvustada talle natukene oma kodukorda. Soovitavalt leppige kokku, et ööbiv sõber kaasab end nii korteri koristamisse ning panustaks ka omalt poolt üüri maksmisega.

Erinevad vaated üldkasutatavate asjade suhtes

Võib-olla meeldib su korterikaaslasele 24/7 hoida töös õhukonditsioneeri, aga sina oled pigem kokkuhoidlik inimene? Või meeldib sulle pikalt duši all aega veeta, ent sinu kaaslane peab seda suureks vee raiskamiseks?

«Õhukonditsineeri ja tulede välja lülitamine pole teie kõige suuremad probleemid. Arvete poolitamine ei pruugi olla selliste tülide lõplikuks lahenduseks. Paratamatult võivad teie erinevad arusaamad asjade kasutamise osas tekitada palju teravamaid emotsioone kui pelgalt rahulolematus igakuiselt nende eest tasumise suhtes. Selgitage välja üksteise harjumused ning see, kui palju on kumbki nõus enda omade eest maksma. Seejärel leppige kokku, kui suurel määral midagi kasutate.

Loomavabad tsoonid

Isegi kui sinu korterikaaslane su kassi väga armastab, ei saa sa lubada, et kass tema padjal magaks.

«See ei ole aksepteeritav, et kass viibib sinu korterikaaslase vanni- või magamistoas,» räägib Raymond. «Austa oma kaaslast ning hoia oma lemmikloom tema privaatsest ruumist eemal.» See eeldab, et loomavabaks jääb ka näiteks elutoa diivan, kui teil ei ole just teistmoodi kokku lepitud.

Me kõik vajame privaatsust

Raymond soovitab mitte siseneda oma korterikaaslase magamistuppa ilma, et ta oleks sind kutsunud või kui sa ei ole eelnevalt uksele koputanud. Samuti võiksite mõelda privaatsete ruumide lukustamisele või uste kinnisena hoidmisele, kui te parasjagu ise neis ei viibi. See tagab teile mõlemale oma privaatsuse ning asjade hoiustamise turvalises kohas.

Majapidamistööd

Kes tühjendab nõudepesumasinat? Kes viib välja prügi või niidab muru? Võtke appi kalender, kuhu saate omavahel vajalikud kohustused ära jagada. Kui märkad välja minnes, et prügikott on täis saanud, aga täna ei ole sinu kord, siis jäta kalendrisse märge, et oled selle juba välja viinud ning anna sellest teada ka oma korterikaaslasele. Haara kott ning vii välja! Nii saate vältida «ma soovin, et elaksin üksi» mõtteid ning ära hoida olmelisi teemasid puudutavaid erimeelsusi.

Graafikute ühildamine

Kui teil on korterikaaslasega erinevad magamisharjumused, tööl käimise kellaajad või harjumused, millega kaasneb teatav lärm, saab nendest teie suurim väljakutse. Raymond soovitab omavahel üksteise nädalagraafikud läbi rääkida, et mõlema vajadused saaksid täidetud. Näiteks kui sinu kaaslane töötab alati reede hilisõhtuti, on see suurepärane hetk, mil saaksid oma sõpru kodus võõrustada ilma, et teda häiriksid. See toimib muidugi vaid siis kui ta ei tööta kodus. Ja kui näed, et jõuab kätte tema koju jõudmise kellaaeg, siis lähete sõpradega «Troonide mängu» viimast episoodi vaatama lihtsalt kusagile mujale.

Kindlasti aitab üksteise häirimist vältida ka üks korralik paar kõrvaklappe.