K, 30.09.2020

KOLUMN ⟩ Regina Herodes: kuidas silmad kinni leida see partner, kes sind alati käima tõmbab

FOTO: Shutterstock

Sa oled unikaalne pärl maailmas ja igalühel meist on keha tarkus, hinge tarkus ja südame tarkus. Kuid tänapäeva ühiskonna kiires elutempos ei pöörata sageli neile olulistele sisehäältele piisavalt tähelepanu ning suhteid luuakse vaid visuaalse atraktiivsuse baasil. See on samuti väga tähtis alustala, kuid see ei ole piisav, et tekiks pikk harmooniline jätkusuutlik suhe, kirjutab joogaõpetaja Regina Herodes, kes astub täna üles ka saates «Mida vanemad sulle ei rääkinud».

Vahel muidugi ei ole see eesmärk, vahel on inimesel periood, mil ta tahab kogeda variatsioone ja õppida tundma iseennast ja teisi, kuid ka siis ei tee enda keha, hinge ja südame tarkuse kuulamine kindlasti paha!

Mehed ja naised on väga erinevad ja järgnev tekst on kirjutatud minu isiklike kogemuste (minu enda vaatluste ja suhete) põhjal, see on minu kui ühe naise lugu, seega ei pretendeeri see tõele, eriti just meeste osas. Tore, kui keegi mees täiendaks minu kirjutist oma vaatlustega ja peegeldaks tagasi oma kogemust ning loomulikult oleks huvitav kuulata ka naiste tagasisidet.

Ega see ei pea kehtima ka kõikide naiste osas, kuna on kindlasti minust erinevaid naisi. Samas olid kõik kakskümmend naist, kellele ma seda teksti näitasin, täiesti nõus minu kirjutatuga! Ja naised olid vanuses 40-50, kellel oli seljataha jäänud juba hulk suhteid. Kümme meest, kellele seda teksti näitasin, protesteerisid aga nagu ühest suust ühes aspektis mulle vastu: kõik soovisid, et tõstaksin ilu ja välimuse olulisuse kõige tähtsamale kohale, seega oli väline ilu paljude meeste arvates ainus vundament ja selle olemasolul võis kaaluda sügavamale sukeldumist. Muus osas tõdesid nemadki, et kuigi nad pole varem nii mõelnud, aga kui nüüd nii vaadata, on nad mu jutuga muus osas täiesti nõus.

Räägin oma lugu, jagan oma vaatlusi ja püüan kirjeldada kirjeldamatut. Mõni võib selle kohta öelda intuitsioon, sisetunne või muud sellist ja kui ta on sellega sünkroonis, siis tegelikult on see täiesti piisav ega peagi kõike nii üksipulgi analüüsima. Kuid nüüd vaatasin 40-aastasena esimest korda millegipärast tagasi ja püüdsin selle kirjeldamatu fenomeni ja superintuitsiooni ka tavainimestele arusaadavalt lahti sõnastada. 

Mulle tundub täna, et kaaslase võiks valida «silmad kinni». Sest muidu ei taju loodusliku klappi ega hingelist sidet nii selgelt. «Silmad kinni» võiks võtta pigem metafoorina, eks loomulikult võib kohtuma minna ka lahtiste silmadega, kuid rohkem võiks tähelepanu pöörata ja väga hoolega kuulata, mida ütlevad hing, keha ja süda. Hea suhte loomiseks peab tähelepanu pöörama südame, hinge ja keha sõnumitele ja märkidele! Kõige olulisemad on partneri valiku puhul armastus, hingeline klapp ja looduslik klapp ehk ürgne atraktiivsus. Sellesse teksti toon sisse veel olulisi aspekte, kuid need kolm moodustavad justkui vundamendi, milleta ei saa ehitada maja.

Armastus on muidugi suurem ime ja transformaator, mille olemasolul võivad kõik muud klapid ja aspektid muutuda, kuid armastus on nagu taim ja suurim ime, mis sageli vajab kasvamiseks aega.

See on väga intuitiivse naise tekst, kes on kogu elu kuulanud tähelepanelikult keha jutte, südamehäält ja hinge sõnumeid.

Keha tarkus – kuula, kas keha ütleb ei või jah

Kohtudes uue inimesega, võiks enne, kui kõrvuni ära armuda esimeste sekundite jooksul väga tugevalt pöörata tunnetuse sissepoole ja kuulata, mida keha ütleb. Keha ütleb alati vaid ei või jah. Kuid selle jah-sõna tugevus on erinev: mõni jah on eriti pöörane ja teine veidi tasasem, aga see on alati väga selge.

Sageli ei pööra me tähelepanu, kui keha ütleb ei, läheme kaasa ja kui siis hoopis teisest allikast algav armumise keemia peale tuleb, saab kenasti selle «droogi» najal sõita kaks-kolm aastat, kuid hetkel, kui armumine üle läheb, siis ongi kõik läbi.

Ega maailmas midagi kindlat ei ole. Isegi kui on kahe inimese vahel see imeline looduslik-ürgne klapp, pole seegi garantii, et suhe kestaks pikki aastaid. Siiski on see väga hea pusletükk, mida tasub märgata: üks vajalik killuke vundamendist, mida on vaja jätkusuutlikuks kauniks suhteks.

Hinge tarkus: kuula, kas hing heliseb?

Teine, veel müstilisem ime on see miski, mis on kohe olemas hingede vahel. Mõne inimesega on see hingeside kohe olemas: sa ei pea midagi seletama ega ütlema ja ta mõistab sind poolelt sõnalt. See side on väga oluline ja ilmne, siin pole mitte mingit seost teise inimese tundmaõppimisega – side kas on või seda pole.

Kui seda pole, siis inimesed ei mõista teineteist. Samas võib hingesideme abil sündida esimesest sekundist kontakt, vastastikune mõistmine ja harmoonia. Need, kes usuvad eelmisi elusid, seletaks seda, et side on tuttavate hingede vahel ja minulegi tundub see olevat üks võimalik tõene seletus. Kindel on ka see, et hea tahtmise korral saab ka selles elus saab luua kontakte võõraste hingedega, kellega kohe kõik ei klapi ja siis järgmises elus taas kohtudes on teil kohe tugev tunne, miks mitte.

Aga kindlasti on palju lihtsam «side saada» ja kergem mõista inimesi, kes on sinuga hingeliselt sarnases kohas, kellega on sama lainepikkus.

Südame tarkus – kas süda ütleb jah?

Süda lihtsalt teab, kui sa oled südamega kontaktis. Kuid südamehääl on sisehäälte osas kõige vaiksem. Meie sees on palju teisi hääli sageli tugevamaks keeratud – on hirm, kirg, ratsionaalsus jne. Et üldse südamehäälega side saada, tuleb endaga sageli veidi tööd teha: näiteks teha joogat, mediteerida, käia looduses, teha sporti.

Südametarkus on suurim tarkus, see on meie parim sisemine kompass ja see pole seotud loogika ega matemaatikaga. Süda lihtsalt teab omal müstilisel moel, südametarkus, hingetarkus ja intuitsioon on suured sõbrad ja väga läbi põimunud. Kohates uut inimest või vaadates olemasolevat partnerit «südame silmadega», on südamel kindlasti midagi väga olulist öelda – kuula seda sõnumit!

Suhete ajal ei käinud ma, nimekiri käes, ega analüüsinud, mis on olemas ja mis puudu, aga nüüd vaatasin veidi tagasi ja analüüsisin oma isiklikku kogemust. Kutsun sind nüüd aktiivselt kaasa mõtlema!

Mis on «looduslik klapp»?

See on ürgne seletamatu looduslik valik, mis on seotud paljude aspektidega: lõhnadega, feromoonidega, hääletooniga, füüsilise kujuga, energeetilise voolamisega. See on nagu salajane keha kood, geneetika, millele teine keha kohaselt reageerib või siis ei reageeri. See selgub esimeste sekunditega ja sa analüüsid selle hetke jooksul põhjalikult läbi kõik, mida tunned, koged ja ka näed.

Kuigi analüüsi sisse jääb ka visuaalne aspekt, pole see siiski domineeriv. Kui sul on võime mõista «kehade sobivust», võiks panna silmad kinni ja kuulata, mida su keha ütleb. Naised on selles eriti osavad, neil on kohe selge, milline mees on erutav ja kes mitte. Mehed armastavad sageli silmadega.

Seega, kuna mehe fookus pole alati sisetundel, võib vahel tema teele sattuda naine, kes silmale ilus, vōi lihtsalt põnev ja uus – aga kes tegelikult pole looduslik valik. Ilu on kindlasti ka üks oluline aspekt, «silmad kinni», võid samuti valida imeilusa kaaslase, kuid lisaks visuaalsele klapile on veelgi olulisem looduslik klapp. Visuaalne pool on kindlasti üks komponent selle ürgse sobivuse osas, sest küllap on see kõik seotud järglaste saamise potentsiaali tajumisega ja need, kellel on suurem potentsiaal saada terveid, ilusaid ja tugevaid lapsi, tõmbavad tugevamalt.

Mulle tundub, et looduslik ürgne baas on uskumatult püsiv: see ei muutu aastatega. See ei kao, kui esimesed liblikad kõhus üle lähevad. Aga parimaks mõistmatuse allikaks naisele on solvumised ja nende kuhjumine ning sageli ei kuule selle müra tagant enam naine selgelt, mida keha ütleb.

Kuidas sa defineerid sõna «armumine»?

Minu jaoks on armumine puhas keemiline reaktsioon. Kehasse tuleb dopamiini ja serotoniini, inimene tunneb heaolutunnet ning on kõrgendatud meeleolus: liblikad on kõhus, kriitikameel väheneb ning libiido läheb lakke. Armuda saab nii mehesse, kellega on olemas ürgne looduslik baas kui ka inimesse, kellega seda pole.

Armumise ajal venitab keha keemiaga välja isegi siis, kui inimeste vahel pole looduslikku valikut. Ja seegi on vägagi seksuaalse alatooniga hullutav tunne! Aga kui armumine üle läheb, siis loodusliku baasi puudumise korral ongi suhe läbi. Baasi olemasolu juures on armuda ülikerge, aga tulemus jätkusuutlikum, sest armumine ei kao nii kergesti. Loomulikult ei pruugi ainuüksi looduslikust ürgsest baasist inimsuhete kauemaks kestmiseks piisata, aga siiski on see tähtis aspekt, millele tasub tähelepanu pöörata.

Hingeline side, äratundmine ja füüsiline seksuaalne tõmme on sageli põimunud ja nad ilmnevad sageli koos, kuid mitte alati! Kui on hingeline side, siis klapivad sageli suurepäraselt ka kehad – hinge atraktiivsusega on seotud ka seksuaalne tõmme. Eks sellepärast tõmbuvad hingesugulased tugevalt ka seksuaalsel tasandil.

Mis on sinu jaoks armastus?

Minu jaoks on armastus müsteerium. See on imede, südame ning hinge teema. Eks kohe alguses tasub ka kuulata, mida süda ütleb, kuid armastus vajab kasvamiseks enamasti aega; see on nagu taim. Kuid armastus on kõige tähtsam! See on kõige olulisem mõistatus pusles, kuid selle ilmnemine vajab siiski aega.

Armastusest on palju kirjutatud ja paljud meist on kunagi kellelegi öelnud «Ma armastan sind» seda sügavuti mõistmatagi. Tänapäeval on see lause kohati devalveerunud: vahel öeldakse seda siis, kui üks inimene on teisele ootuspärane ja mahub tema raamidesse – nii ilus ja armas tegemistes jne. Kuid kui hakatakse teistmoodi käituma (või näiteks välimus muutub), siis see «armastus» kaob.

Minu jaoks on armastus olemas siis, kui sa tead ja tunned teist inimest läbi ja lõhki. Tead tema ilu ja valu, valgust ja pimedust, voorusi ja puudusi – ja sa armastad ikkagi! Armastuses võiksid aktsepteerida teises inimeses kõike ja armastada teda, nagu ta on. Müsteerium on aga selles, et kuigi sind armastatakse tingimusteta – sellisena, nagu sa oled, on võimalik ka positiivne transformatsioon! See motiiv kordub ka muinasjuttudes: näiteks kirjeldab armastuse ime transformatsioonivõimet hästi muinasjutt «Kaunitar ja koletis». Kui kaunitar suutis armastada koletist, muutus too kauniks printsiks ja avas talle oma tõelise olemuse.

Me kõik vajame ja soovime armastust. Suurim õnnistus ja kingitus ühele inimesele on armastada ja olla armastatud. Mõlemapoolne tõeline armastus on suurim ime, suurim müsteerium ja kui see on, siis suudab see transformeerida kõik puuduva ning luua imesid. Alati piisab armastuseks ainult armastusest!

Suhetes saab ideaalse tulemuse siis, kui kõik on koos: keha valik (looduslik ürgne baas), hinge valik (hingeline side) ja südame valik (armastus). Aga eks on õnnistus ka see, kui oma teekonnal mõnda neist eraldi kohtad. Kõike muid puuduvaid aspekte saab tahte korral lihtsamalt järele aidata.

Mis aspektid on sulle hea suhte puhul veel olulised?

On veel muid olulisi aspekte (mille puudumine võib saada suhtele saatuslikuks):

 • Vaimne klapp
 • Intellektuaalne klapp
 • Eluvisiooni klapp
 • Elufaasi klapp
 • Emotsionaalne klapp
 • Spirituaalse tee klapp
 • Elustiili klapp
 • Huvide klapp
 • Kirgede klapp
 • Koduse kasvatuse mustrid
 • Kultuuriline taust
 • Usuline taust
 • Energeetiline sobivus
 • Verbaalne klapp
 • Visuaalne klapp
 • Füüsiline klapp
 • Elundite klapp (suguelundite suurus)
 • Majanduslik klapp (majanduslikud  võimalused)
 • Libiido klapp
 • Seksuaalsete trigerite klapp
 • Vibratsiooni klapp
 • Lainepikkuse klapp
 • Empaatiastiili klapp

Kirjutasin selle teksti omaenda ajaloo ja sisetunde vaatluste põhjal. See pole universaalne tõde, vaid teekond mõistmise suunas. Olen ise märganud, et kui see looduslik-ürgne klapp on, siis seksuaalne tōmme ei lähe kunagi üle: see on nagu konstant. Olgu see esimene aasta vōi kahekümnes, ikka on tōmme, kirg, tunne ja kōik tuleb lihtsalt.

Armumine ja looduslik klapp pole sama asi

Armumist ja looduslikku klappi aetakse sageli sassi, kuid armumine on hoopis mingi muu keemia, aga see on mööduv, olgugi et ka ilus, seksuaalne ja äge. Aga kui loodusliku klapi puudumisel armumine otsa saab, ongi kōik otsas.

Kellega mul on looduslik ürgne klapp, ei pea minu käivitamiseks mitte midagi tegema, et asi toimiks. Näiteks mina olen kogu aeg märg valmis, vahet pole, kas aasta vōi 20 aastat tuttav. Eelmängu pole vaja, väga lihtne on mind erutada, kui see miski on. Kohe valmis. Samas, kui suhe on läbi saanud, tulevad hoopis uued takistused: eksidega seda küllap meie psühholoogia või intellektuaalne pool lihtsalt ei luba.

Teine võib maailma parimat eelmängu kasvõi kaks tundi teha, kasvõi käte peal seista: kui looduslikku ürgset klappi ei ole, siis ei ole. Eks lõpuks on ikka erutav, aga see tuleb raskelt. Sel juhul looduslikku klappi ei ole.

Tagasi vaadates saan aru, et mul on seksis olnud kohe erinev: kas on looduslik klapp vōi lihtsalt armumine. Ega ma omal ajal suhtes kunagi mõelnud, mis see on (sest olin non-stop aastast aastasse hõivatud, polnud aega ennast analüüsida). Aga kui on looduslik klapp, siis oled nagu seksisõltlane: tahad teist inimest hommikust õhtuni, sest nii õige lõhn ja tunne on.

Ja alati ei saagi aru, kust jookseb piir, aga siis mõistad, kui armumine on möödas, sest looduslik klapp ei lähe kunagi mööda. Lihtsalt selle tajumist võivad hakata segama  erinevad psühholoogilised takistused, nagu solvumised, hingehaavad ja ülemõtlemine.

Kui see oleks teadusartikkel, siis võiks olla järgmine hüpotees:

On olemas looduslik ürgne kehadevaheline tõmme, mis lihtsalt on ega kahane aastatega. See seksuaalne baas on sõltumatu armumise keemiast, seega see lihtsalt on!

Katse valimisse võiks kuuluda 1000 inimest: 500 naist ja 500 meest, kes pole paarid. Silmad kinni, peaks nad kallistama ja kompama kõigi vastassugupoole esindajaid ning pärast hindama skaalal:

1) väga tugev seksuaalne tõmme

2) tugev seksuaalne tõmme

3) keskmine seksuaalne tōmme

4) nõrk seksuaalne tõmme

5) eemaletõukav

Ja katset peaks tegema kolm korda iga kümne aasta järel ja test oleks sama. Siis saaks järeldusi teha: kas looduslik baas ehk see ürgne klapp on jätkusuutlik vōi ei.

Lihtsam on minu teksti tunnetada ehk nii, et vaatad korraks tagasi oma elule ja suhetele ning mõtled: miks midagi läbi sai? Minult on küll palju küsitud, miks me lahku läksime ja enamasti on tulnud mul vastuseks pikk ümmargune segane jutt. Aga nüüd ma saaks vastata oma uue nimekirja ja kolme põhikomponendi sünni järel lihtsalt ja lühidalt paari lausega: näiteks meil polnud looduslikku klappi, meil oli ainult armumise keemia vms.

Seega, vaadates oma elu ja suhete lõppe minu teksti valguses, oled ehk minuga nõus, et nii võib olla ja need vundamendi alustalad on olulised. Samas võib igaüks leida ehk hoopis mõne muu põneva aspekti. Oleme kõik unikaalsed inimesed ja igaühel võibki kehtida oma tõde, aga ehk inspireerib see tekst endasse vaatama, enne kui lood uue suhte või tormad oma käesolevast suhtest välja.

Ootan sinu tagasisidet, et saaksime jätkata dialoogiga!

Tunnetuse vead, mida võime teha

On ka ohte, kus võime oma tunnetuses eksida. Nii näiteks nimetas üks tuttav energeetikamaailmast pärit larvide teemat. Larvid on vaimolendid, kes toituvad seksuaalenergiast ja on koondunud seksuaalkeskuste piirkonda. Seega võib näida meile larvide tõttu keegi väga atraktiivsena, kuid tegelikult pidavat see pettus olema ja energia saab endale nn larv. Samamoodi võivad mõjutada tunnetuse vigu ka lapsepõlvemustrid: näiteks sama mees mõistis, et kuna tal olid emaga jahedad suhted, siis otsis alateadlikult ka oma paarilises sarnast jahedust ja pidas armastuseks just igatsust armastuse vastu, st armastuse puudumise tunnet! Kindlasti on meil erinevaid võimalusi eksida, kasvõi omaenda peremustrite ja hirmude tõttu alateadvuses. Ka selle tõttu, et me pole iseendaga kontaktis. Aga mida puhtamad oleme hinges, seda paremaid kogemusi võime ligi tõmmata ja isegi raskematest kogemustest puhtalt ja tervena välja tulla ning võtta neid kui kingitusi ja vajalikke õppetunde! Isikliku hingelise puhtuse ja südame headuse hoidmine on maailmas ainus toimiv kaitse, mis hoiab inimesi kursil.

Vahel ei panegi inimene ise tunnetusega puusse, aga teisel on veel lahendamata minevikuteemad, mis suhte arengut välistavad.

Selleks et kuulda ja kuulata oma keha, hinge ja südame tarkust, on vaja olla kas väga puhas või väga teadlik ja tark, et eristada mustreid, takistusi, tõelist ja illusoorset, päris ja eksitavat.

Kuidas kaitsta oma emotsionaalset, vaimset, spirituaalset seisundit?

Me peame olema tasakaalus ja teadlikud, et kuulata oma sisehäält. Seega peame valima teadliku elustiili, sõbrad ja kogemused, et hoida sidet iseendaga ja teha elus parimad valikud.

Meie enda sees on elav teejuht, tasub vaid sellega ühendust võtta ja vastused tulevadki. Selleks võib sulgeda silmad ja minna meditatiivsesse seisundisse, alati aitab kontakti saada iseendaga ka loodusesse minemine. Seega ei tasu kelleltki teiselt oma elu ja suhete osas kunagi nõu küsida, vaid vaadata sügavale iseendasse.