Metsades kasvavad pärlid, mis muudavad iga magustoidu suurepäraseks

Marjad - Põhjamaade supertoit

FOTO: Taimne Teisipäev

Supertoidud on viimasel ajal väga populaarseks saanud ning pea iga uut võõramaist marja, puuvilja või pulbrit tervitatakse just selle nimega. On need siis goji-marjad, tšiiaseemned või moringa-pulber – kõigile omistatakse imelisi tervendamisvõimeid, mis sööjad justkui uueks inimeseks muutma peaksid.

Tegelikult ei ole parema tervise otsimise nimel vaja seitsme maa ja mere taha rändama minna – ka Eesti on rikas imeliste supertoitude poolest. Need salajased saadused on pärit puhtast loodusest ning sisaldavad väga suures koguses mineraalaineid, vitamiine, kiudaineid ja taimseid bioaktiivseid ühendeid, mis toimivad antioksüdantidena ja vähendavad organismis vabade radikaalide toimet. Ilmselt on meist paljude suvemälestustes mustikatel, jõhvikatel, pohladel, astelpajumarjadel, sõstardel, maasikatel, arooniatel ja vaarikatel oma kindel koht.

Kuna põhjamaises kliimas on vähem päikest ning lühikese suve jooksul tuleb taimedel kasvada tugevaks, koguvad nad endasse võimalikult palju looduse väge, et elada üle külmad talved. Seetõttu ongi põhjamaised metsa- ja aiamarjad toitainete poolest rikkamad kui kultuurmarjad või kuuma päikese käes kasvanud viljad. Lisaks mõnusale maitsele on marjadel ka tugevad põletiku- ja viirusevastased ning immuunsust tugevdavad omadused, seega saab neist ka haiguste perioodil palju tuge.

  • Mustikad on tulvil antioksüdante ning C- ja K-vitamiini.
  • Jõhvikad aitavad eriti hästi nakkushaiguste ja põiepõletiku korral.
  • Astelpajumarjad stimuleerivad immuunsüsteemi ning tänu kõrgele C-vitamiini sisaldusele aitavad väsimuse ja üldise kurnatuse korral.
  • Maasikad aitavad leevendada põletikke kehas ning tänu kõrgele A- ja C-vitamiini hulgale reguleerida vererõhku.
  • Aroonia sisaldab rohkem vähivastaseid antioksüdante kui mistahes muu mari ning aitab ennetada südame-veresoonkonna haigusi. 

Mõnusalt suvise maasikasmuuti retsepti leiad Taimse Teisipäeva retseptikogust.

PS! Maasikad saab vahetada ka mõne muu mõnusa marja vastu ning kui variante on kodus rohkem kui üks, siis saab valmistada ka mõnusalt rikkaliku mitme marja smuuti.