Ühel 1935. aasta augustikuu laupäeval rullusid Tartus lahti traagilised sündmused, mis sobiksid suisa kinolinale. Kõigepealt tulistas 24aastane noormees surnuks enda kallima, seejärel aga barrikadeeris end korterisse. Järgnes pikk tulevahetus politseiga.

Tellijale Tellijale

Tartu südalinnas Pallase kunstikooli läheduses asus enne Teist maailmasõda Lodja tänav -see oli tänav, mis ühendas Riia tänavat Emajõega.

Pärast sõjaaegset pommitamist taastati tänav Riia tänava jätkuna ja seal asuvad praegu Pallase hotell ja Kaubamaja. Seal, otse südalinnas, sai augustis 1935 õnnetu lõpu üks armulugu.

Kesklinn linnulennult : Kivisild, turuplats, Uueturu, Lodja, Aleksandri, Turu tänavad, Pontoonsild, Ülejõe, Raekoja, Holmi ja Fortuuna tänavad. Keskel Turuhoone ehitsusplats. Juuli 1936.

FOTO: Fotis

Lodja tänav 3 maja kolmandal korrusel korteris 10 elas juba mõnda aega umbes 40aastane Tartu majandusühisuse äriteenija August Himma. August elas juba viis aastat õnnelikult koos Võisikult pärit Alma Karusaarega. Oma liitu nad ei seadustanud, seega mainivad toonased ajalehed, et tegemist oli vabaabieluga - 30ndatel populaarsust koguma hakanud partnerlussuhte viisiga.

Vabaabielu polnud aga see, mis ümbritsevaid kulmu kergitama pani. Kummalise suuna võttis paari suhe siis, kui pilti lisandus nö kolmas mängija - 24aastane Herne 64 elav suurtükiväe kapral Elmar Aleksander Voitk. Nelja klassi haridusega Elmar oli Almasse ära armunud, seda «vaatamata, et viimane temast vanem oli», viitas väljaanne Kaja Alma 29 eluaastale. Himma ütles hiljem, et tema nina all käivast armuafäärist oli talle anonüümsete kirjadega teada antud, kuid ta polnud asjale üleliia palju tähelepanu pööranud.

Voitk armus kiirelt ja sügavalt, küll aga ei olnud ta rahul, et Alma Augustist lahku minna ei kavatse. Korduvalt palus ta Alma kätt, kuid naine ütles talle alati ära. Laupäeval, 17. augustil läks Elmar Almale jälle külla ning alustas taas juttu abiellumisest. Kui naine noormehele järjekordselt ära ütles, Elmar vihastas ning haaras püssi. Selleks oli tema armukese mehe, August Himma kaitseliidu vintpüss.